Home / Makaleler / Deliye Her Gün Bayram Mıdır?

Deliye Her Gün Bayram Mıdır?

HERKESE İYİ BAYRAMLAR!!!

“Daha bayram değil, seyran değil; Niye İyi Bayramlar? Üstelik daha kurban bayramı da gelmedi? Deli mi ne?” diyenleriniz oluyordur.

Evet. Ben Deli olmayı seçiyorum. Neden mi? Çünkü:

Bayram gelmeden sormak istiyorum:

“İyi bayramlar demek ile mi oluyor iyi bayram?”
“İyi bayramlar demek yeterli midir, sevdiğinizi, dostunuzu, yakınınızı mutlu etmek, sevaba geçmek için?”
“Sadece o üç yada dört güne sıkıştırılmış, ziyaretler ya da iyi bayramlar sözcükleri ile mi yaparsınız görevinizi?”
“Sadece o üç-dört günde mi hatırlanmalıdır, anne-baba; dede; babaanne, akraba, dost, sevgili vs.?”
“Bir görev duygusu ile yapılan ziyaretler midir, iyi bayramlar?”
“Kırılan kalpleri, alınmayan gönülleri, yargılamaları, suçlamaları, fesatlıkları, öfke ve nefreti, gösterilmeyen hoşgörüyü, anlayışı, o sevgisizliği, hasetliği, uzatılmayan yardım elini temizler mi, o üç güne sığdırılan İYİ BAYRAMLAR? ifadeleri”

İçi ve arkası boş “iyi bayramlar” sözcükleri yeterli midir; bayram tadında yaşamaya anları?

BAYRAM sadece o günler mi BAYRAMDIR?

Bakın CAN YÜCEL ne demiş?

Nefes almak bayramdır mesela; Günün birinde soluksuz kalınca anlar insan… Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık ögretir; Sevmeninkini yalnızlık… Sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır. Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp “Çok sükür bugünü de gördük” diyebilmek… Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır. Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken bayramdır. Bir kitabı bitirmek, bir binayı bitirmek, bir okulu bitirmek, kabuslu bir rüyayı, kodeste ağır cezayı bitirmek bayramdır. Yoğun bakımda sancılı geceyi ya da kangren olmus bir ilişkiyi bitirmek de öyle… Endişe içinde beklediğinden mektup almak, telefonda ansızın sesini duymak, deli gibi burnunda tütenin boynuna sarılmak bayramdır. En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek bayramdır.

… Güne gülümseyerek başlamak bayramdır. “iyi ki yanımdasın” bayram, “Her şeyi sana borçluyum” Bayram, “Hiç pişman degilim” bayram… Evlatların mürüvvetini görebilmek, eve dolu bir torbayla gidebilmek, konu komşuyla yarenlik edebilmek, akşamları eskimeyen bir keyifle çay demleyebilmek bayramdır. Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek, altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek, yol rkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek bayramdır. Alnı açık yaşlanmak bayramdır; Ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek bayram… Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur. Meraklanmayın, öyledir diye size demezler. Deseler de böyle delilik, bayram artı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır. Her gününüz bayram olsun..!

Can YÜCEL

İşte tüm bu sebeplerden ben her gün deli olmayı ve deli kalmayı tercih ediyorum.

HEPİNİZE BİR DAHA İYİ BAYRAMLAR!!!

About Gülay Savaş

Check Also

Evlilikler, Aşklar ve Toplum

İlişkiler yaşıyor, aşkı öğreniyor ve evlilikler kuruyoruz bu hayatta ve içinde bulunduğumuz toplumda. Ama bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.