Home / Fiziksel Beden / Hipnoz

Hipnoz

Hipnoz, psikolojiye göre, telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku-uyanıklık arası haldir.

Hipnoz, ruh ve beden ilişkisinin (sonuçta perispri ve beden ilişkisinin) gevşemesi sonucunda oluşan bir degajman halidir.

Hipnoz, genel kanının aksine, bir uyuma veya bilinçsizlik durumunda olmaktan ziyade, farklı bir bilinç durumuna (hipnotik transa) geçerek veya geçilerek, bireyin zihinsel belleği ile daha kolay temas halinde olmasını veya olmayı sağlayan multi-disipliner bir çalışmanın oluşturduğu insanın farklı bilinç evresidir.

Her birey, farkında olmadan yaşam sürecinde, farklı bilinç seviyelerinden bir çok defa geçmektedir. Kalabalık veya sesli bir ortamda, kendinizi farklı düşünceler içine sokarak, etraftaki işitsel ve görsel unsurlardan kendinizi bir kaç saniyeliğine de olsa kısmen soyutlanmanız bir nevi farklı bilinç evresine geçmenize işaret eder.

Günlük yaşamda, farkında olmadan tecrübe edilen söz konusu bilinç evre geçiş sürecinin, sistemli ve belli bir konu odaklı gerçekleştirilmesi, hipnoz seansı şeklinde isimlendirilmektedir.

Hipno Terapi, bireyin hipno trans evresine getirerek, söz konusu sorunla ilgili, bireyin belleğinde yer alan, sorun ile ilişkili söylem şablonlarının çağrılmasına veya bu zihinsel söylemlerin tespiti için yapılan çalışmanın bütünüdür. Bireyin güncel sorunu ile ilgili, bilinçaltında yatan bastırılmış tecrübe veya zihinsel yorumların tespiti, ilgili bireysel sorunun altında yatan nedenleri bulmak anlamına gelir.

Hipnoterapi sürecinde, hipnoz altına alınan bireyin bilinci safdışı bırakılmaz, aksine tüm süreç bireyin kendi iradesi ve uzmana izin verildiği noktaya kadar yönlendirilmesi ile gerçekleşir. Bir diğer deyişle hipnoz altında olan birey, tüm hipno-terapi sürecinde kendi zihin yapısında, kendi iradesi ile uzmanın rehberliğinde gezinme fırsatı elde eder ve istediği zaman süreci sonlandırabilir.

Hipnoz tedavisinin bir diğer aşaması ise, bireyin sorununa yönelik zihin söylemlerinin tesbiti sonrası, bireyin belleğine yönelik telkinlerde bulunulmasıdır. Hipnoz esnasında, bellek ile temas halide bulunan bireyin kendisi veya uzman, bilinçaltı düzeyinde telkinler göndererek, bireyin sorununa sebep olan bilinçaltı söylem şablonlarını, bireyin lehine işleyecek şekilde değiştirmesini sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; hipnozun, üçüncü bir kişinin başka bir kişi üzerinde uyguladığı yönledirme olduğundan ziyade, bireyin zihin yapısında bulunan söylemleri, bireyin lehinde uygulaması için yapılan bir rehberlik seansı olduğu gerçeğidir.

About Gülay Savaş

Check Also

Nörokranyal Dengeleme

Neuro Cranial Restructuring Nöro Kranyal Dengeleme Tekniği – Uygulamalar 4 lü paket şeklinde alınır. – …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.