Home / Makaleler / Neden Bireysel Gelişim?

Neden Bireysel Gelişim?

İnsanların yaşamlarını kaliteli, anlamlı ve huzurlu yaşamaları için bireysel gelişime ihtiyaçları vardır.

Bireysel gelişim; yaşamınızda alternatif bir bakış açısı olmaktan çok hayatımızın belli bir döneminde farkındalık bilinci ile devreye sokulması gereken bir zorunluluktur.

Farkındalık içeren bireysel gelişim insan bilincinin evriminin doğal bir parçasıdır.

Öte yandan, yaşam her anı dolu dolu yaşanması gereken ve geliştikçe insanı mutlu eden bir süreçtir. Gelişimle elde edilecek kişisel olgunluk hayatımızın dizginlerini elimize almamızı, kendimiz için en iyi seçimleri yapmamızı olanaklı kılar. Unutmayalım ki yalnızca bir yaşamımız vardır ve her anı kaybedilmeyecek kadar değerlidir.

Nasıl Gelişim Yoluna Girilir?

Gerçekte hücresel yaşamla başlayan bireysel gelişim farkındalık tutumu ile bilinçli hale gelir. Farkındalık tutumunu başlatan şey ise sorgulamanın devreye girmesidir. Çalışma bütünsel yaklaşımın yedi basamaklı gelişim modeline göre yapılır.

Böylece kişinin yaşama bakış açısı ve deneyimlerini anlamlandırması değişime uğratılarak gelişim yolculuğu başlatılır.

Ne Kazanılır?

Kendini ve ilişkileri doğru anlamak, diğerlerinin sorumluluklarını yüklenerek aşırı yük altına girmek, hayır diyememek, özgüven eksikliği yaşamak, karar alma ya da hedefleri gerçekleştirme konusunda yeterince güç sahibi olamamak, geçmişin izlerinden kurtulamamak, diğerlerinin size yaptıklarından dolayı incinmeye açık olmak; hepimizin yaşamında baskı yaratan durumlardır. İlişkileri ön yargı ile bozmak, kendimizi sabote edip yalnızlığa ve yapay ilişkilere mahkum etmek çoğu zaman engel olamadığımız ve bizi mutsuz eden davranış biçimlerimizdir. Birçok korkumuz nedeniyle yapabileceğimiz seçimleri erteler kendimizi daha düşük seviyede bir yaşamın içine sıkıştırırız.

Bireysel gelişim çalışmaların sonucunda, arayışı içinde olduğumuz içsel denge, duygusal bağımsızlık, sevgi, başarı artık uzak hayaller olmaktan çok bilinç içeren çabamız sonucunda ulaşılabilecek kavramlar olmaya başlarlar. Farkındalık içeren bir yaşam bir öncekine kıyasla çok daha gerçektir.

Her şeyin ötesinde kişi kendini bilmenin ve yaşamı ile içten bir uyum içerisinde olmanın benzersiz tadını almaya başlar.

Bütünsel Yaşam Koçu – Burak AKÇAKANAT

About Gülay Savaş

Check Also

Evlilikler, Aşklar ve Toplum

İlişkiler yaşıyor, aşkı öğreniyor ve evlilikler kuruyoruz bu hayatta ve içinde bulunduğumuz toplumda. Ama bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.