Home / Enerjisel Beden / Qi Gong

Qi Gong

Qigong (Çikung), belirli fiziksel duruşlar ve beden hareketleri ve imajinasyonla beraber nefes tekniklerinin de kullanılmasıyla, bedende enerji dengesini kuran veya artıran bir sistemdir. Çin tıbbının ve savaş sanatlarının bir parçası olan bu biyoenerjetik çalışma sistemi, yaşam enerjisi anlamına gelen chi / ki ve bir çalışma üzerinde uzun zaman ve büyük çaba harcamak anlamına gelen gong / kung kelimesinin bir araya gelmesinden oluşur.Kısaca Qi Gong, yaşam enerjisi çalışma sanatıdır, diyebiliriz.Çin’de 1989 yılından itibaren tıbbı tedavi yöntemi olarak resmi kabul görmüş ve pek çok üniversitenin müfredatına alınmıştır. 1996 yılında ise Çin hükümeti tarafından Ulusal Sağlık Planı’nın bir parçası olarak ele alınmıştır.

Bu sanat, aerobik forma girme, izometrik­izotonik kas egzersizleri, meditasyon, nefes ve rahatlama tekniklerini birleştirir. Qigong disiplini ile yapılan egzersizler, vücudumuzda dolaşan yaşam gücü üzerinde kontrol elde etmemizi sağlar. Qigong’un 3.000’den fazla çeşidi ve beş temel Qigong geleneği vardır: Taoist, Budist, Konfiçyüsçü, dövüş sanatı ve tıbbi. Yani Qigong, Tai Chi ve Kung Fu gibi birbiriyle ilişki içindeki pek çok disiplinin yumuşak bir formudur.

Qi gong çalışmalarında en önemli eğitim, nefes alış­verişin çok doğal hale getirilmesidir. Doğal nefesin özellikleri, sessiz, yumuşak, düzenli, uzun ve derin olmasıdır. Nefes egzersizleri, meditasyon durumunu daha da güçlendirmek gibi unsurlara yardımcı olur. Kişi, tetikte olmasa da yanında neler olup bittiğinin farkındadır; trans halinde değilse de tamamen rahatlamıştır. Qigong durumunda, depresif düşünceler ve endişeler yok olacaktır. Meditasyonla kişi, mutluluk duyguları kazanır. Bu da vücutta kanın ve Qi’nin, yani yaşamsal gücün dolaşımını canlandırır. Eğer kişi hastaysa, zamanla vücut fonksiyonları bu sayede normale dönebilecektir. Eğer hasta değilse, bu sayede daha sağlıklı ve iyi hissedebilecektir. Her yaştan insan Qigong öğrenip uygulayarak gelişebilir ve içindeki canlılığı ve sağlığı koruyabilir.

QiGong Uygulamalarının İçeriği:

Qigong felsefesinde ana hedeflerden biri, zihin ve bedenin uyum dengesini korumak veya yeniden kurmaktır. Qigong’la kişi chi’sini toplayıp bir rahatsızlık veya engellenmenin oluştuğu bölgeye yöneltebilir. Qigong uygulayanlar, iyileşmekten de fazlasını kazanmaktadırlar.Bedendeki meridyenlerdeki enerji akışını düzenleyen bu sistem bedendeki azalan chi enerjisini yeniden artırarak, enerji tıkanıklığı olan bölgelerde akışı sağlamakta ve uygulayıcıların daha sağlıklı olmalarına yardımcı olmaktadır. Bedenin savunma mekanizmalarındaki enerjimiz , boyun arkasında omuzlarda kasılmalara ve enerji tıkanıklıklarına yol açar.Gerek kas ve sinir sistemi gerekse hormonal sistem sağlıklı olarak çalışmaz.Qigong ‘la bedeninizin her bölümüne enerji akışı tekrar sağlanır, fiziki hareketler kaslardaki gerginliği ve kasılmaları ortadan kaldırırken, nefes egzersizleri doğal solunum ile bedenin daha iyi oksijen almasına ve aynı zamanda da zihnin dinginleşerek sakinleşmesine yardımcı olur.

Uygulamalar duruşlar, hareketler, nefes teknikleri ve zihinsel egzersizlerden oluşur. Duruşlar, ayakta durma , oturma veya yatmayı gerektirebilir. Hareketler, gerinmeleri içerir , yavaştır ve devinim içerir.Duruşlar ise ardışıktır.Nefes alma teknikleri alt karın (alt dantien), karın ve göğüs nefes alma ­ tutma çalışmalarını kapsar. Seslerle yapılan çalışmalar her bir organın ve meridyenin etkili olduğu tınılarla yapılır.Bu sesler, organları uyarırı ve organları iyileştirilir.Meditasyonlar ise zihnin bir bölgeye odaklanarak chinin o bölgeyi uyarması ve sağaltması amacıyla yapılır. Uygulamalar Taocu öğretide ve Çin Tıbbında bedenimizde varolduğuna inanılan enerji merkezleri, noktaları ve kanallarının; solunum, fiziksel ve zihinsel tekniklerle uyarılması ve enerji akışının doğru, dengeli bir şekilde sağlanması üzerine kuruludur.

Isınma egzersizleri, Bedeni uygun teknikler ile Qigong’a hazırlamaktadır.Solunum egzersizleri, doğru soluk alıp vermek ve enerjinin yönlendirilmesini sağlar.Baduanjin­ Dokumanın Sekiz İpi, 8 seri hareketten oluşan nefes ve bedensel enerji çalışmalarıdır.

Dao Yin, çok eski bir Çin beden ­akıl çalışmasıdır. Dao Yin’le fiziksel esneklik ve enerji kanalları çalıştırılır.

Zhang Zhuang: Ağaç duruşları, Kök salma ve Demir Gömlek duruşlarıdır.Enerjiyi dönüştürüp topraklayarak yer küreye kök salma anlayışı ile yapılan çalışmaları kapsar.

Yi Chin Ching: Kas Tendon Değişim Klasiğidir. Tendonların güçlendirilmesine ve enerjinin yönlendirilmesi çalışmalarıdır.

Kendi kendine canlandırıcı Taocu masaj: Lenf ve kan dolaşımımızı düzenleyen faydalı masajları kapsar.

Sağaltıcı Ses Bilgisi: İç organların sağlığına yönelik 6 farklı enerji çalışmasıdır.

Alt Dan Tien ısıtma çalışmaları, nefes ve meditasyonla alt dan teine yönelik yapılan çalışmaları içerir.

Ayrıca, bedensel, ruhsal ve zihinsel bütünlük için yapılan meditasyon çalışmaları da, üç zihni birleştirme meditasyonu, Dan Tien öğretisi, içsel gülümseme meditasyonu, kozmik iyileşme meditasyonu , mikro kozmik yörünge meditasyonu, derin gevşeme­ Fan Song Fa Gong’dır.

Qigong’un Faydaları:

Kalp ve damar sisteminde, normal tansiyon, kalp atışlarında düzenlilik, normal seviyede kolesterol için olumlu etkileri vardır.Solunumun normal hale gelmesi, kan gazlarında normal düzeylere ulaşılması, astım ve bronşit için etkili olması söz konusudur.Bağışıklık sistemini güçlendirir, bağışıklı sistemi güçlü olduğu zaman, birey duygusal olarak bedenine yoğunlaşır, qi ve kan dolaşımı özgürce gerçekleşir, o zaman çoğu rahatsızlığı da yok olabilir.Kan dolaşımındaki etkileri ise; mikro sirkülasyonu geliştirir, vasküler spazmları önler, anjin, migren ve Reynaud Sendromunda (soğuk el ve ayak) yardımcı olur.Beynin kan akışını düzenler, beyin dalgalarını düzenleyerek daha sakin ve relax duruma getirir.Uzun yaşam için faydaları; bellek ve duyarlılığı geliştirir.Tansiyon , kolesterol ve hormon faaliyetleri, böbrek fonksiyonları, işitme , deri esnekliği , kemik yoğunluğu , bağışıklık fonksiyonları , sindirim , denge , esneklik , güç gibi alanlarda etkilidir. Serbest radikalleri yok eder. Düzenli olarak yapılan Qi Gong egzersizlerinin, kişinin yüksek seviyede elektrik, manyetik ve sub sonik dalga yayma yeteneğini arttırdığı bilimsel olarak saptanmıştır. Qi üzerinde çalışanların bu yeteneği Çinde şifa alanında geniş ölçüde değerlendirilmektedir. Günümüzde Çinde yüzlerce Qi Gong hastanesi ve kliniği mevcuttur. Bu merkezlerde Qi Gong terapisi, ya tek başına veya akupunktur, bitkisel yöntemler ve Batı tıbbıyla işbirliği içinde romatizmadan kansere kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

About Gülay Savaş

Check Also

Scio Nedir? Faydaları Nelerdir?

Scio insanlardaki sağlıksal sorunları bulan, teşhis ve tedavide yardımcı olan ileri teknoloji tıbbi bir cihazdır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.