Home / Ruhsal Beden / Regresyon Nedir?

Regresyon Nedir?

Regresyon, kelime anlamı olarak bir şeyin kaynağına dönmek veya geriye gitmek anlamını taşır. Regresyon uygulaması kısaca bir kişiye, zihnindeki anılarda geriye doğru gitmesi için yol gösterme sürecidir. Bu süreçte zihin, gençlik anılarına, çocukluk veya bebeklik dönemine, rahime veya bunların da ötesinde “transpersonel anılara” gidebilir. Bu anılar yaygın biçimde “geçmiş yaşamlar” olarak bilinmektedir.

Regresyon uygulamasında danışanın iyileşmesini istediği konu ya da sorunun geçmişteki oluşma nedenleri ve kaynağına inilerek çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Örneğin bastırılmış öfke veya yalnızlık korkusu problemi olan bir danışanda bu sorunun başlangıcı bu hayatın erken çocukluk dönemiolabileceği gibi ruhun yolculuğu esnasında bir zaman diliminde, daha önceki yaşamlarından biri de olabilmektedir. Regresyon uygulamasında geçmişte yaşanılan olaylardan dolayı üzerimizde taşıdığımız enerji değiştirilip dönüştürülmektedir. Ayrıca kazanılan anlayış ve farkındalık, ruhsal, zihinsel ve bedensel iyileşmeyi de beraberinde getirmektedir.

Regresyon yapan kişi, danışanın bilinçaltı anılarında geriye doğru gitmesine, kaynağa ulaşıp keşfetmesine ve onun bunları yeni bir çerçeveye oturtmasına yol göstermek amacıyla çeşitli teknikler ve beceriler kullanır. Regresyondan faydalanmak için reenkarnasyon inancına sahip olmak şart değildir. Bilinçaltından çıkan ve bir yaşam öyküsüne benzeyen hikaye her danışan için eşsiz ve kendine özeldir.

Dünyanın değişik ülkelerinde 1950 yılından sonra kullanılmaya başlanan Regresyon Psikodrama, Gestalt, Beden Farkındalığı, Travma çözme, Transpersonal uygulama gibi çeşitli yaklaşımları da içermektedir.

Regresyon; Depresyon, Anksiyete (kaygı) bozuklukları (panik atak, sosyal fobi, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu vb.) Fobi-Korkular (yükseklik, ölüm, su, köpek vb.) Somataform bozukluklar (tıbbi olarak açıklanamayan ağrılar, migren ve geçmeyen baş ağrıları, mide sorunları vb.) Kişiler arası ilişki sorunları (yakın çevre, karşı cins, aile içi, işyeri vb.) istenmeyen alışkanlıklar ve herşeyden önemlisi kendi ruhsal varlığını tanımak, farkına varmak gibi ihtiyaç duyulan pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Regresyon seansları (danışanla yapılan ön görüşme, üzerinde çalışılacak konunun saptanması ve uygulama süreci) ortalama olarak 2-3 saat arasında sürmektedir. Terapi sırasında hipnoza gerek kalmadan yarı bilinçli bir durum olan trans halinde çalışılmaktadır. Seans için kullanılan yöntemler farklılık göstermekle birlikte danışan farklı bir bilinç seviyesinde oldugundan seans sonrasında yaşananlar tamamen hatırlanmaktadır.

Regresyon hem bir sanat hem de bilimdir. uygulayıcı “teşhis”te bulunmaz, daha çok, tüm yanıtların danışanın bilinç dışı zihninde yattığını kabul eder. Regresyon kendini, kendi varlığını bütünsel anlamda tanıma ve iç dengemizi sağlayarak bugüne katkıda bulunan çok etkili bir çalışmadır.

Şimdi gözlerimizi kapayıp içeriye bakma zamanı.

About Gülay Savaş

Check Also

Bioenerji

İnsan bedeninin elektromanyetik alanı kullanarak kendi kendini iyileştirme yetisine Bioenerji denir. Bioenerji farklı tekniklerle yapılıyor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.